16 lutego 2017

Wizyta Minister Edukacji Narodowej na Podkarpaciu – rozmowy o finansowaniu edukacji

– Każda szkoła w kraju musi mieć takie same warunki i możliwości dbania o ucznia – powiedział w środę szefowa MEN.

Minister Anna Zalewska w Kolbuszowej (woj. podkarpackie) rozmawiała na temat wdrażania reformy edukacji z samorządowcami, w tym m.in. wójtami powiatów kolbuszowskiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego oraz dyrektorami szkół. Dyskutowano między innymi o tym, jak powinna wyglądać szkoła po wprowadzeniu zmian.

– Na spotkaniu rozmawialiśmy o małej szkole i o tym, w jaki sposób powinna być ona zdefiniowana. Wiemy, że taka szkoła to nie tylko centrum edukacyjne, ale cywilizacyjne. To właśnie tam powinno być miejsce do uczenia się przez całe życie – powiedziała Minister Anna Zalewska.

Szefowa MEN podkreśliła, że jeszcze dwa miesiące potrwa dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej. Zapowiedziała także, że jednym z pomysłów jest uzależnienie jej od zamożności danej gminy. Dodała, że sytuacja każdej szkoły jest różna, w zależności od regionu, w którym się ona znajduje.

– W centrum tej dyskusji i naszych rozważań jest mała szkoła i jednozmianowość. Jesteśmy jednym z nielicznych państw, w którym w ogóle jest mowa o dwuzmianowości – powiedziała szefowa MEN. – Chcemy, żeby niż demograficzny był inspiracją. Dlatego konieczna jest rozmowa z samorządowcami, aby pokazali oni w jaki sposób powinna być finansowana oświata – dodała.

Więcej informacji na temat rozmów dotyczących finansowania zadań oświatowych.

Podczas wizyty na Podkarpaciu minister Anna Zalewska odwiedziła Szkołę Podstawową w Weryni, spotkała się tam z uczniami, rodzicami i nauczycielami.

Ostatnim punktem wizyty szefowej MEN w tym regionie było spotkanie w Łańcucie. Anna Zalewska spotkała się tam z samorządowcami i dyrektorami szkół.